"Націск" (урок беларускай мовы ў 5 класе)
Тэма: Націск
Мэта: паглыбіць веды вучняў пра ролю націску ў словах;
узнавіць і развіць уменне
адрозніваць націскныя і ненаціскныя склады; садзейнічаць выхаванню
ўзаемапавагі і самапавагі.
Задачы:
Узгадаю:
-што такое націск;
Даведаюся:
- пра ролю і значэнне націску ў словах
Навучуся:
-правільна ставіць націск у словах;
-вызначаць націскныя і ненаціскныя склады.
Ход урока
І.
Арганізацыйны этап.
ІІ.
Матывацыйны этап.
Вучням прапануюцца наступныя прыказкі:
1) Што ведаеш, насіць не цяжка.
2) Ні жнец, ні шавец, ні ў дуду ігрэц.
3) Дзе розумам не дайду, дык у кніжцы знайду.
4) З кута ў кут – і вечар тут.
Н
а с т
а ў н і к. Давайце
прачытаем прыказкі і паразважаем, якія з іх
возьмем
з сабой на ўрок, а ад якіх адмовімся. (Разважанні вучняў.)
А
я прапаную нам яшчэ адну прыказку:
Добрае слова даражэй за багацце.
– Чаму? А таму, што сёння ў нас на ўроку дзве тэмы.
ІІІ. Этап паведамлення тэмы і вызначэння задач.
Н
а с т
а ў н і к. Першая тэма “Націск”.
Давайце вызначым для сябе задачы ўрока па першым слове:
Узгадаю …
(што такое націск?)
Даведаюся …
(пра ролю і значэнне націску.)
Навучуся … (правільна ставіць
націскі, вызначаць націскныя і ненаціскныя склады.)
А другая тэма так і гучыць: добрае слова даражэй за багацце. І я
прашу
вас
зноў вызначыць задачу па першых словах.
Заўсёды помніць… (пра добрыя адносіны
адзін да аднаго.)
IV. Этап актуалізацыі
апорных ведаў.
Н
а с т
а ў н і к. А зараз я
прапаную нам успомніць матэрыял, неабходны
для
паспяховай работы на ўроку.
Франтальнае
апытанне “Лато”.
1. Фанетыка – гэта…( раздзел навукі аб мове, у якім вывучаюцца гукі мовы)
2. Суадносіны паміж літарамі і гукамі вывучае… (графіка)
3. Літары – гэта…(графічныя знакі, якія служаць для абазначэння на пісьме гукаў мовы)
4. Што такое алфавіт? (усе літары, размешчаныя ў пэўным парадку)
5. Колькі ўсяго літар у беларускім алфавіце? (32)
6. Якіх літар няма ў беларускім алфавіце ў параўнанні з
рускім?(ъ,щ)
7. Якая літара не абазначае гука? (ь)
8. Якім знакам перадаецца ў беларускай мове рускі цвёрды
знак? (апострафам)
9. Якая літара ёсць у беларускім алфавіце, а адсутнічае ў
рускім? (ў)
10. Як перадаюцца на пісьме гукі [дж] і [дз]? (літарамі д і з, д і ж)
11. Што такое
склад? (адзін або некалькі
гукаў, якія вымаўляюцца адным штуршком паветра.)
Н а с т
а ў н і к.
Малайцы! Вы вельмі
разумныя, старанныя і дасціпныя вучні? А хто
ведае, што я вам толькі
што адрасавала? Дарагія мае, гэта быў камплімент. Звярніцеся да
тлумачальнага слоўніка і знайдзіце, што абазначае слова
камплімент. (Вучні знаходзяць і зачытваюць са слоўніка
значэнне слова.)
Камплімент.
Пахвала каму-небудзь, сказаная з мэтай зрабіць прыемнае. (стар. 172)
– Цудоўна, давайце ж
гаварыць адзін аднаму кампліменты як мага часцей не толькі сёння на ўроку, але
і ў жыцці.
V. Тлумачэнне новага
матэрыялу.
1.
Стварэнне праблемнай сітуацыі.
–
У адной кнізе я прачытала сказ.
На
дзвярах замка няма замка.
– Дапамажыце, калі ласка,
зразумець, пра што ідзе гаворка ў сказе. Чым адрозніваюцца аднолькава запісаныя
словы? У словах, якія пішуцца аднолькава, пастаўце правільна націск. Што такое
націск?
Вучні чытаюць правіла ў
падручніку на с. 18.
–
Звернемся да задач: якую задачу мы выканалі?
– Малайцы! Вы вельмі ўважлівыя! Што я зноў вам
адрасавала? Так, камплімент.
2.
Назіранне.
–
Прачытайце словы, запісаныя на дошцы. Адкажыце на праблемнае пытанне: ці ўплывае
націск на правапіс слоў?
По́-шта
– па-што́-вы;
лес – ля-со́к, уз-ле́-сак;
вёс-ны
– вяс-на́, вес-на-вы́;
стрэ́-хі
– стра-ха́́.
–
Што мяняецца ў напісанні слоў са зменай месца націску?
Вывад:
ад націску залежыць правапіс галосных.
Н а с т
а ў н і к. Малайцы, вы
цудоўна справіліся з заданнем. Што я
зрабіла толькі што вам?
3.
“Што на малюнку?”
–
Запішыце, што вы бачыце на малюнку. Пастаўце націскі ў словах.
Крапіва́, ву́сы, вярба́, спі́на, стары́, камба́йнер, фарту́х, адзіна́ццаць.
–
Ці супадаюць націскі з націскамі ў рускай мове? Прачытайце вывады ў падручніку.
Н а с т
а ў н і к.
Вы выдатна справіліся з заданнем!
VІ.
Фізкультмінутка.
Той, хто лічыць сябе
добразычлівым,
Падыміся!
Той, хто сяброў паважае,
Пакланіся!
Хто лічыць сябе шчаслівым,
З людзьмі падзяліся!
Хто да добрых ведаў
імкнецца,
Падцягніся!
Хто сябру жадае дабра,
прывітайся!
І хутчэй да кнігі, за
парту
Вяртайся!
Н а с та ў н і к.
Звернемся да задач, якія мы паставілі перад сабой на
пачатку ўрока. Якая з іх
яшчэ рэалізавана?
VІІ. Замацаванне
вывучанага матэрыялу.
1. Работа
па варыянтах.
–
Пастаўце націскі ў
словах. Прадстаўнік першага рада запісвае словы на дошцы з націскам на
прыстаўцы, другога – на корані, трэцяга – на суфіксе.
Назавіце націскныя склады.
Прыказка, почырк, клубок, просьба, каралева,
недаробка,завязь, загадка, разведка,
касілка, выгрузка, сняжынка, талерка, пяцёрка, абноўка, сувязь, подкуп,
баравік.
Праверка задання:
На прыстаўцы |
На корані |
На суфіксе |
пры́казка за́вязь по́чырк вы́грузка су́вязь по́дкуп |
про́сьба недаро́бка зага́дка разве́дка тале́рка абно́ўка |
клубо́к карале́ва касі́лка сняжы́нка пяцё́рка бараві́к |
2. Самастойная работа з падручнікам (практ. 34).
Запішыце назвы
месяцаў года, размеркаваўшы іх па групах у залежнасці ад месца націску: а)
першы склад; б) другі склад; в) трэці склад. Назва якога месяца мае адзін
склад? Назавіце ў словах ‘верасень’, ‘кастрычнік’ і ‘лістапад’ ненаціскныя
склады.
Сту́-дзень, лю́-ты,
са-ка-ві́к, кра-са-ві́к, май, чэ́р-вень,
лі́-пень, жні́-вень, ве́-ра-сень,
ка-стры́ч-нік, ліс-та-па́д, сне́-жань.
Праверка задання:
Першы склад |
Другі склад |
Трэці склад |
Сту́́-дзень лю́-ты ма́й чэр-вень лі́-пень жні́-вень ве́-ра-сень сне́-жань |
ка-стры́-чнік |
са-ка-ві́к кра-са-ві́к ліс-та-па́д |
3. Заданне “Прыказкі”.
–
Запішыце прыказкі, пастаўце ў словах націскі.
Сам
добры – людзі добрыя.
Шчыраму
сэрцу і чужая болька колка.
–
Назавіце літары, якія ўжываюцца ў словах людзі (эл, ю,дэ, зэ, і) і шчыраму
(ша, чэ, ы, эр, а, эм, у). Як вы разумееце гэтыя выразы?
4. Гульня “Хто хутчэй?”
– Вызначце лексічнае значэнне выдзеленых слоў у
наступных сказах. А мы робім кампліменты тым, хто адказвае.
1)
Рыбак
налавіў рыбак.
2)
Каток
выбег на каток.
3)
Баязлівец ад страху залез на страху.
4)
Піла
вады не піла.
Н а с т
а ў н і к. Дзеці, як вы лічыце,
ці
справіліся мы з задачамі, якія
паставілі перад сабой? (Адказы вучняў.) Пераканаемся ў
гэтым, выканаўшы тэст.
VІІІ.
Этап кантролю ведаў.
1.
Тэст
1. Адзначце правільныя сцверджанні.
а) Націск – больш гучнае і
працяглае вымаўленне аднаго са складоў слова.
б) Націскным можа быць толькі
спалучэнне некалькіх гукаў.
в) Націскным называецца
склад, які вымаўляецца адным штуршком паветра.
г) Склад і гук, на які
падае націск, называецца націскным.
д) Ва ўсіх словах
беларускай мовы месца націску супадае з адпаведнымі словамі рускай мовы
2. Адзначце словы з першым націскным складам.
а) падручнік,
б) сшытак,
в) пенал,
г) урок,
д) вучань.
3. Адзначце словы з трэцім націскным складам.
а) шчасце,
б) стараннасць,
в) дабрыня,
г) чалавечнасць,
д) справядлівасць.
4. У якіх словах няправільна пастаўлены націск?
а) Крапі́ва,
б) спіна́,
в) камба́йнер,
г) вусы́,
д) фарту́х.
2. Узаемаправерка тэста па ключы.
Ключ: 1.
а, г; 2. б, д; 3. в, г, д; 4. а, г, б.
Н а с та ў н і к.
Зрабіце сабе кампліменты за добрыя веды, якія вы
толькі што
прадэманстравалі. Скажыце “Я добра папрацаваў і
атрымаў добрыя вынікі”.
ІХ.
Падвядзенне вынікаў.
-Што такое націск?
-Для чаго націск служыць у мове?
Х. Выстаўленне
адзнак. Настаўнік
выстаўляе адзнакі за работу на ўроку, каменціруе іх.
ХІ. Рэфлексія.
Раскажу
вам невялікую прытчу. Нясуць тры чалавекі за плячыма ў мяхах каменне.
— Чым вы
займаецеся? — спыталі ў іх.
— Цягну
гэтыя праклятыя камяні, — злосна адказаў першы.
—
Зарабляю сабе на хлеб, — стомлена прамовіў другі.
— А я
будую храм, — радасна паведаміў трэці...
Пачуцці
якога з гэтых трох чалавек адпавядаюць вашаму стану пасля сённяшняга ўрока? Чым
для вас быў урок? Працай, пакінула толькі стому? Вы працавалі толькі дзеля
адзнакі і пахвалы? А можа, вы будавалі храм? Зрабіце кожны свой выбар. (Вучні
змяшчаюць фішкі на малюнку з грудай камянёў, грашыма і храмам.)
Мне
асабіста ўдалося сёння пабудаваць храм. Але я ўзводзіла яго разам з вамі,
закладваючы ў падмурак вашы веды і цудоўныя адказы. (Настаўнік змяшчае сваю
фішку ля малюнка храма.)
ХІІ. Дамашняе заданне: §6,
практ. 38, паўт. тэму “Тэкст. Прыметы тэксту”